Relacja z warsztatów „Kminek, cząber, tymianek – cudowny świat przypraw”

Warsztaty pt. „Kminek, cząber, tymianek – cudowny świat przypraw” odbyły się 3 września 2022 roku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat rodzajów, właściwości prozdrowotnych i zastosowaniem przypraw.

W pierwszej części warsztatów omówione zostały grupy przypraw z różnych stron świata. W dalszej części przeprowadzono ocenę przypraw na podstawie ich wyglądu i zapachu zgodnie z wytycznymi i zaleceniami branży spożywczej. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda kontrola jakościowa i sensoryczna przypraw w firmach przetwórczych oraz poznali tajniki tworzenia gotowych mieszanek przyprawowych. Omówione zostały również składy chemiczne przypraw oraz gotowych mieszanek przyprawowych ze szczególnym uwzględnieniem składników szkodliwych oraz tych, na które warto zwracać uwagę przy świadomym zaopatrzaniu własnej kuchni w zdrowy asortyment. Na koniec pierwszej części warsztatów każdy z uczestników miał możliwość stworzenia własnej mieszanki przyprawowej oraz stworzyć smak mieszanki wzorcowej według wymagań branży przyprawowej.

W drugiej części warsztatów omówione zostały przyprawy wykorzystywane w czasie kiszenia warzyw, w tym najpopularniejszych – ogórków kiszonych. Przedstawione zostały funkcje i wartości poszczególnych przypraw. Omówiono sam proces fermentacji mlekowej oraz parametry mające istotny wpływ na jego prawidłowy przebieg, co przekłada się na odpowiednią jakość wyrobów gotowych oraz możliwość ich długiego przechowywania. Omówione zostały również wady ogórków kiszonych oraz wady zalewy, mające negatywny wpływ na produkt. Podjęto również tematykę odpowiednich warunków przechowalniczych produktów kiszonych.. Na koniec warsztatów odbyła się degustacja ogórków kiszonych z różnymi dodatkami smakowo-aromatycznymi oraz dyskusja na temat smaku i konieczności ich wykorzystania. Poruszone zostały również kwestie tradycji związanych z kiszeniem oraz wymiana zaleceń i przepisów na najlepsze ogórki.

Skip to contentOptimized with PageSpeed Ninja